V podvečer prvního dne uvedla přítomné do problematiky Anna-Marie Matthijsse, která ke své úvaze připojila také své osobní zkušenosti s homosexualitou. V sobotu ráno následovaly další referáty v souvislosti s tématem. Jan Roskovec, člen komise Synodní rady Českobratrské církve evangelické, hovořil o své práci týkající se postoje církve k homosexuální menšině a podrobně vyložil hlavní biblické texty související s daným tématem.
Poté se ujal slova ThDr. Jindřich Halama, který poukázal na různé způsoby interpretace nejasných míst v bibli zmiňující homosexualitu. Poukázal na to, jak může být homosexualita hodnocena v kontextu biblického chápání sexuality. V pořadí třetí referát přednesl Ivo Procházka, který pojednával o podstatě homosexuality z hlediska současné medicíny.
Odpoledne jsme věnovali diskusím ve skupinkách, které (vedle právě jmenovaných referentů) vedli i dvě zástupkyně Linky důvěry – farářka Jana Tožičková a studentka Eva Navrátilová, taktéž spolupracovník spolku Logos – farář Jiří Štorek, farářka Vendula Glancová, farářka z Holandska – Gertrudeke van der Maas a farář Jan Mamula. Všichni přítomní pak byli pozváni na tradiční večírek. Na něm nás opět potěšil svým zpěvem církevní pěvecký sbor z Dejvic.
Náboženství bez vyznání?
Evropští křesťané se setkávají v Praze
Praha se opĕt stala centrem evropské teologie ve dnech 9. a 11. listopadu 2001. Na zasedání mezinárodního Spolku přátel Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy se setkali křestané z mnoha zemí Evropy. Ústředním bodem setkání, které se již potřetí konalo v mĕstĕ na Vltavĕ, byla výmĕna názorů na téma “Náboženství bez vyznání? - Význam různých konfesí pro církev a společnost”.
Švýcarský teolog Heinz Rüegger, který se již mnoho let angažuje v ekumenickém dialogu, relativizoval úlohu historicky zdůvodnĕných konfesních ohraničení na základĕ nových “transkonfesních” smĕrů, jako je například evangelikální, charismatické, feministické nebo na teologii vysvobození orientované hnutí. Dle jeho názoru se tradiční konfesní církve, zvlášt velké státní církve, musí učit samy sebe chápat spíše jako “dílny", v nichž se mohou “otevřenĕ pro transkonfesní impulsy prolínat rozmanité staré a nové výrazy křesťanské identity pro současnost". Na přednášku Dr. Heinze Rüeggera reagovali na základĕ své vĕdecké práce a své osobní konfesní identity dva v Praze vyučující teologové, Dr. Ladislav Beneš a Prof. Dr. David Holeton.
Setkání, k teré bylo uspořádáno bývalými i současnými studenty pražské fakulty, poskytlo prostor nejen pro teologickou práci, ale také pro vzájemnou výmĕnu názorů o současném stavu a rozvoji různých evropských církví.